Absent For A Bit ....

I am away for a little while working on a few or more episodes for The Adventures of My Space Alien Alter Ego story ... will return (to Earth) soon!

Notice: Blogger has screwed up and lost a bunch of photos out of my blog! They are replaced with a gray silhouette of a human head. I will eventually get them replaced with the correct photo, it may take a while to find and fix everything. So some of my stories don't make much sense without their photos, sorry for the inconvenience.



Notice to Strawberry Twizzler Addicts with Poor Math Skills: WMT is Not Your Friend

Current mood: ninja

The pricing for strawberry flavored Twizzlers® candy at Wal-Mart doesn't seem to follow the "If The Package Gets Bigger, Its Cheaper by The Serving" logic. You can buy the same product in 5 different sizes ranging from 4 pound tubs down to tiny packages of assorted flavors contained in a colossal 60 oz Snack Mix bag.

4 lbs - $6.97
2 lbs - $2.88
1 lbs - $1.68
5 oz - $1.00
60 oz - $7.64

But these were the prices I found in Amarillo on Wednesday at a superstore and I thought that the prices here in Borger were different, especially the 2 pound size - hmm, I will try to get that confirmed later today. Just doing a little mental math of 5 x 12 = 60, the 5 oz is a 12 to 7.64 ratio times more expensive, BUT this article is about strawberry flavored Twizzlers, and meant as a help to their addicts, so if you were going to throw all the other flavors away in the 60 oz size that were not strawberry, or give them to OFA's (other flavored addicts), and I have no idea of the mix/ratio of the candy in the 60 oz assortment bag, (sorry, I didn't take the time to rip a bag apart in the store and count, or better yet, do 6 bags and get a better statistical view, larger population, ran-dumb-ness - "Clean up on aisle 5!"). So the 5 oz size beats the 60 oz on a price per ounce basis using some fuzzy logic.

Now onto the 1,2 & 4 pound size comparison, easy math. 2.88 is less than 2 x 1.68 = 3.36 when comparing 2 versus 1 pounds, so 2 wins that round. Next, 2 x 2.88 = 5.76 is less than 6.97 when comparing the 2 versus 4 pounds, so 2 pound wins again!

So far, 2 pounds looks the best, with more math later today and some sneaky foolishness about serving size.

.............more to come, stay tuned!

"Twizzlers" is a product of Y&S Candies, Inc, a part of The Hershey Company of Hershey Pa since 1977. The trademark(s) appear to be actively held by:
CORPORATION DELAWARE 4860 Robb Street, Suite 204 Wheat Ridge COLORADO

No comments:

New Blog for My Abstract Art ... Come Visit

Click HERE for the Art of Ernest S B Boston

These are pieces that I have generated mainly using computer art tools. Enjoy !

Something New:

I am also in the process of linking my poetry blog entries together. This project is only partially finished. A "Poetry LINK" at the bottom of the blog entry points to the next older piece of poetry.

First poem in the series of linked poems ....

Turn Gold Out of the Darkness

Turn Gold Out of the Darkness

Blog Archive

My Art

These are some of my abstract art pieces. They are available as prints, send me a note if you are interested.

Couch Glow

Couch Glow

Gold As Smoke

Gold As Smoke

Flowing Wood

Flowing Wood